Eko szambo, mini, jak wygląda czyli ekologia i praktyczność

Eko szambo, czyli ekologia i praktyczność

Eko szambo, czyli ekologia i praktyczność

Rosnąca z roku na rok popularność ekologicznych szamb sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż mimo iż kanalizacja jest wygodniejszym rozwiązaniem, to wciąż nie wszędzie może być ona założona. Odpowiedzią na ten problem może być eko szambo. Przyjrzyjmy się zatem wspólnie czym tak naprawdę się ekologiczne szamba przeznaczone dla gospodarstw domowych.

 

Szamba ekologiczne zasady działania

Na samym początku należy zadać sobie pytanie, czym tak naprawdę różnią się ekologiczne szamba, od tradycyjnych odpowiedników. Szamba ekologiczne to swoiste połączenie przydomowej oczyszczalni drenażowej, z odpowiednim osadnikiem gnilnym. Ten z kolei jest połączony ze specjalnymi układami drenażowymi. W nich z kolei dochodzi do tak zwanego podczyszczania ścieków, za pomocą tlenu. W tym celu konieczne jest stworzenie odpowiedniego podłoża, które będzie w stanie dostarczyć odpowiednią ilość tlenu. Jeżeli zaś chodzi o osadnik gnilny w ekologicznym szambie, to ma on za zadanie jedynie wstępnie oczyścić ścieki. W jego wnętrzu bowiem dochodzi do dwóch procesów, a mianowicie sedymentacji oraz flotacji. W ich wyniku cięższe elementy opadają na dno, natomiast lżejsze od wody unoszą się na powierzchni. W ten sposób ścieki, które zostały wstępnie oczyszczone, płyną następnie do drenażu, ma za zadanie ich właściwe oczyszczenie. Gdy już do tego dojdzie, mogą one być odprowadzone do gruntu.

 

Z czego wykonane jest szambo ekologiczne przydomowe?

Najczęściej spotykanym typem szamba ekologicznego, są szamba plastikowe. Zdarzają się również szamba, których zbiornik wykonany jest z betonu. Rozwiązanie to jednak nie jest zbyt popularne, z racji bardzo wysokich kosztów budowy tego zbiorników betonowych przeznaczonych dla ekologicznych szamb. Ponadto wysokie koszty, wcale nie przekładają się większą funkcjonalność tego typu szamb. Między innymi z tego powodu zdecydowana większość osób decyduje się na szamba plastikowe.

 

 

Eko szambo, jak dobrać odpowiedni rozmiar

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak duże eko szambo na działce wybrać. W tym celu na wstępie należy oszacować, jak duże jest zużycie wody w ciągu doby. Przyjmuje się jednak, że średnie zużycie wody na jedną osobę w ciągu doby wynosi około 150 litrów. Warto przy tym mieć na uwadze to, że zbiornik szamba powinien być na tyle duży, aby przez co najmniej 3 doby móc przechować ścieki. To z kolei oznacza, że w przypadku czteroosobowej rodziny, zbiornik szamba powinien mieć pojemność co najmniej 1800 litrów. Pamiętajmy jednak, że są to dane uśrednione, dobrym pomysłem może być więc wybranie nieco większego zbiornika, na przykład o pojemności 2 tysięcy litrów. W ten sposób możecie uniknąć wielu niepotrzebnych komplikacji.

 

 

Jakie mogą być skutki zaniżenia pojemności drenażu w ekologicznym szambie?

Szambo ekologiczne z drenażem rozsączającym, do prawidłowego działania, potrzebuje odpowiedniej powierzchni przeznaczonej pod drenaż rozsączający. Jeżeli będzie ona zbyt mała, wówczas może skutkować to jego zamuleniem. Oznacza to nic innego, jak zatkanie rur drenażowych, w wyniku czego nie będzie możliwe rozsączanie ścieków do gruntu. To z kolei oznacza zaprzestanie działania całego układu. W takim wypadku nie pozostaje nic innego jak rozkopanie szamba oraz jego udrożnienie. Jest to jednak bardzo kosztowne, ponadto należy się również liczyć ze zniszczeniem naszego ogrodu.

 

 

Szambo ekologiczne jak często opróżniać

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak często należy opróżniać szambo ekologiczne. W tej kwestii wszystko tak naprawdę zależy od dwóch czynników, a mianowicie pojemności zbiornika, oraz ilości cząstek stałych, które do niego dopływają. Im większa jest pojemność osadnika gnilnego, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Niestety, nie można dokładnie określić, jak często należy opróżniać ekologiczne szambo. Wiele w tej kwestii zależy bowiem między innymi od wielkości gospodarstwa domowego oraz ilości wpadających do niego cząstek stałych, takich, chociażby papier toaletowy. Nasza firma Eko Roto dysponuje obecnie rozwiązaniami technicznymi, dzięki którym nasze szamba mogą być opróżniane raz na dwa lata. Jest to doskonałe wręcz rozwiązanie, jeżeli zależy nam na zaoszczędzeniu pieniędzy na wywózce nieczystości przez wóz asenizacyjny. Tym bardziej że ceny tego typu usług stale rosną i nic nie wskazuje na to, aby coś się zmieniło w tej kwestii.

 

 

Ile kosztuje szambo ekologiczne?

Niestety, w tej kwestii nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ile wyniesie koszt montażu tego typu szamba. Wielu z Państwa zapewne w tym momencie zastanawia się dlaczego? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, należy zastanowić się, co tak naprawdę ma wpływ na wysokość ceny montażu ekologicznego szamba. W takim przypadku należy uwzględnić:

 

 

  • Jakiej wielkości ma być nasze szambo ekologiczne. Im jest ona większa, tym więcej bowiem zapłacimy.
  • Ilości wykorzystanych rur oraz dodatkowych elementów, takich jak, chociażby studzienki rozprowadzające, czy też wywiewki.

 

 

Do ceny szamba należy również doliczyć jego montaż, a w szczególności koszty związane z wykonaniem odpowiednich wykopów. Biorąc więc pod uwagę te oraz inne czynniki związane z budową szamba ekologicznego, nie da się w sposób jednoznaczny określić, ile będzie kosztowało szambo ekologiczne. Należy przy tym pamiętać, aby przy jego wyborze, nie tylko kierować się niską ceną. Może się bowiem okazać, że na przykład elementy, z których powstanie szambo, będą miały szereg różnego rodzaju wad technicznych. To z kolei może po pierwsze przełożyć się na różnego rodzaju koszty związane z jego eksploatacją, takimi jak, chociażby częste naprawy. Po drugie często tanie szamba nie spełniają deklarowanych przez producentów norm technicznych. Doskonałym wręcz przykładem mogą być tutaj sytuacje, gdy producent deklaruje, że osadnik jest większy, niż jest w rzeczywistości. To z kolei może skutkową wspomnianym przez nas wcześniej jego zamuleniem, a co za tym idzie całkowitym zablokowaniem działania ekologicznego szamba.

 

 

Szamba ekologiczne, a przydomowa oczyszczalnia ścieków

Szamba ekologiczne bardzo często mylone są z przydomowymi oczyszczalniami ścieków. Niestety, są to zupełnie różne urządzenia, działające na innych zasadach. Potwierdzają to słowa eksperci z serwisu ladnydom.pl, według których szambo ekologiczne to tak naprawdę ulepszona wersja tradycyjnego szamba. Ponadto według niech, wielu producentów błędnie stosuje zamiennie oba te pojęcia. Podstawową różnicę w tym przypadku stanowi to, że w przypadku ekologicznych szamb, dochodzi do mechanicznego rozdzielania poszczególnych frakcji odpadów. Natomiast przydomowe oczyszczalnie ścieków, zwane także oczyszczalniami biologicznymi, do oczyszczania ścieków wykorzystują przede wszystkim odpowiednio przeznaczone do tego reaktory. W nich następuje odpowiednie natlenienie ścieków, w wyniku którego ścieki w większości przypadków są bezbarwne, oraz bezwonne. Taki stopień oczyszczenia pozwala między innymi na stworzenie w zasadzie samowystarczalnego systemu nawadniania roślin ogrodowych, po wcześniejszym podłączeniu do systemów wysokociśnieniowych. Niestety, takich możliwości oczyszczenia ścieków, nie ma w przypadku ekologicznych szamb.

 

 

Czy szambo ekologiczne jest bezobsługowe?

Bardzo często spotykanym stwierdzeniem, jest to, że szambo ekologiczne jest bezobsługowe. Niestety, jest to dosyć spory błąd, ponieważ tego typu szambo, potrzebuje obsługi. Podstawową kwestią przy tak zwanych szambach ekologicznych jest stosowanie odpowiednich bakterii. Ponadto, jak już wcześniej wspomnieliśmy, szambo należy oczyszczać. Ściśle wiąże się to również z inną kwestią, a mianowicie pomiarem poziomu osadu. Należy go dokonywać systematycznie, zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie może okazać się, że dojdzie do zapchania szamba. Wbrew wielu opiniom, szambo ekologiczne wcale nie jest bezobsługowe. Warto też wziąć pod uwagę to, że od w przypadku niewłaściwego użytkowania, konieczne będzie przeprowadzenie różnego rodzaju napraw. Warto więc stosować się do zaleceń producenta. W przeciwnym razie może okazać się, że ilość prac, jakie wykonamy przy obsłudze naszego szamba, będzie znacznie większa od tej, która jest wymagana.

 

 

Z ilu komór powinno składać się ekologiczne szambo?

Kolejną różnicą pomiędzy przydomową oczyszczalnią ścieków a ekologicznym szambem, jest liczba komór. O ile w przypadku oczyszczalni powinno wystarczyć jedna komora, gdyż ryzyko zamulenia jest minimalne, dzięki klarowności ścieków wypływających z reaktora. Sytuacja nieco inaczej wygląda w przypadku szamba ekologicznego. W jego przypadku warto zastosować dwie komory, ponieważ:

 

  • W ten sposób możemy zwiększyć jego żywotność.
  • W przypadku ekologicznych szamb, kolejna komora może być przydatna do częściowego oczyszczenia materiału przed jego rozprowadzeniem na drenaż rozsączający.

 

Ponadto zastosowanie wielu komór, może sprawić, że obsługa szamba stanie się znacznie mniej wymagająca. Można więc śmiało stwierdzić, że dwie komory, to rozwiązanie idealne wręcz dla osób, które cenią sobie wygodę. Wówczas należy jednak liczyć się z dodatkowymi wydatkami, które poniesiemy w związku z jego montażem. Może się jednak okazać, że mimo wszystko koszty eksploatacyjne szamba z jedną komorą, będą większe od montażu dodatkowej komory.

 

 

Z czyjej pomocy warto skorzystać przy wyborze odpowiedniego szamba?

Wybór odpowiedniego szamba wcale nie jest taki prosty. Jest bowiem wiele uwarunkowań technicznych, od których jest on uzależniony. Nie każdy jednak zdaje sobie z nich sprawę. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy pomogą Państwu w doborze odpowiedniego szamba. Takimi specjalistami dysponuje na przykład nasza firma Eko Roto. Dzięki naszym specjalistom dobierzecie Państwo sambo według własnych potrzeb, a co za tym idzie, unikniecie różnego rodzaju niepotrzebnych wydatków związanych z zakupem niewłaściwego ekologicznego szamba.

 

 

Porównanie szamb ekologicznych i tradycyjnych

Wybór między szambem ekologicznym a tradycyjnym może mieć znaczący wpływ na środowisko, wygodę użytkowania oraz koszty eksploatacji. Poniżej przedstawiamy główne różnice:

 

  • Ekologia i ochrona środowiska: Szamba ekologiczne są zaprojektowane z myślą o minimalizacji wpływu na środowisko. Dzięki zastosowaniu procesów biologicznych i filtracji, znacząco redukują zanieczyszczenie wód gruntowych, w przeciwieństwie do tradycyjnych szamb, które mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia.

 

  • Budowa i materiały: Szamba ekologiczne często wykonane są z nowoczesnych tworzywa sztucznego, które zapewniają lekkość, trwałość oraz odporność na korozję. Tradycyjne szamba zazwyczaj budowane są z betonu, co może prowadzić do przecieków i zanieczyszczenia gleby.

 

  • Opróżnianie i konserwacja: Pytanie, jak często opróżniać szambo, jest kluczowe. Dzięki biodegradacji i mniejszej produkcji osadów, wymaga rzadszego wywozu szamba. W przeciwieństwie, tradycyjne systemy często potrzebują częstszych interwencji.

 

  • Integracja z przydomowymi oczyszczalniami ścieków: Szamba ekologiczne mogą być częścią większego systemu oczyszczania, w tym małe oczyszczalnie przydomowe, oferując kompleksowe rozwiązanie dla gospodarstw niepodłączonych do sieci kanalizacyjnej.

 

  • Koszty instalacji i eksploatacji: Wstępne koszty zakupu i instalacji mogą być wyższe, jednak niższe koszty operacyjne i wywóz szamba sprawiają, że w dłuższym okresie mogą być bardziej ekonomiczne.

 

  • Rodzaje szamb i dostosowanie do potrzeb: Szamba ekologiczne oferują szeroki wachlarz rozwiązań dostosowanych do specyficznych potrzeb użytkowników, od bio toalet po zaawansowane systemy dla dużych gospodarstw.

 

Wybór między szambem ekologicznym a tradycyjnym zależy od priorytetów właściciela domu, w tym ochrony środowiska, kosztów oraz możliwości technicznych. Ekologiczne szamba przynoszą korzyści ekologiczne i długoterminowe oszczędności, co czyni je atrakcyjną opcją dla osób poszukujących zrównoważonych i efektywnych rozwiązań zarządzania ściekami.

 

 

Mity i fakty na temat nowoczesnych systemów szamba

Wśród wielu opinii na temat systemów do zarządzania ściekami w gospodarstwach domowych, łatwo napotkać na nieprawdziwe informacje. Rozwiewamy najpopularniejsze mity, aby dostarczyć rzetelnych informacji dotyczących oczyszczalni ścieków oraz przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Mit: Oczyszczalnie ścieków są zbyt skomplikowane w obsłudze dla przeciętnego użytkownika.


Fakt: Nowoczesne systemy są zaprojektowane z myślą o maksymalnej prostocie obsługi. Większość modeli jest praktycznie bezobsługowa, wymagając jedynie okresowych przeglądów, które nie różnią się znacząco od konserwacji innych domowych systemów.

 

Mit: Przydomowe oczyszczalnie ścieków nie są efektywne i nie mogą poradzić sobie z dużą ilością ścieków.


Fakt: Nowoczesne technologie oczyszczania ścieków są niezwykle efektywne, potrafią przetwarzać duże ilości odpadów i oczyszczać ścieki do poziomów, które spełniają lub nawet przewyższają standardy określone przez przepisy. Są one zaprojektowane tak, aby sprostać potrzebom zarówno małych, jak i dużych gospodarstw domowych.

 

 

Rodzaje szamb ekologicznych: Mit vs Fakt

Mit: Istnieje tylko jeden uniwersalny typ szamba, który można zastosować w każdym gospodarstwie domowym.


Fakt: Istnieje wiele rodzaje szamb ekologicznych, zaprojektowanych do różnych warunków i wymagań. Od prostych rozwiązań typu: zbiorniki na ścieki, po zaawansowane systemy z recyrkulacją wody i odzyskiem energii. Wybór odpowiedniego systemu zależy od wielu czynników, w tym od ilości generowanych ścieków, warunków gruntowych i dostępności miejsca na działce.

 

Rozprawienie się z mitami i dostarczenie faktów jest kluczowe dla dokonania świadomego wyboru najlepszego systemu zarządzania ściekami. Dzięki postępowi technologicznemu, zarówno oczyszczalnie ścieków, jak i inne systemy są coraz dostępniejsze, efektywniejsze i łatwiejsze w obsłudze, co sprawia, że stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod.

 

 

Przewodnik po wyborze i użytkowaniu szamba ekologicznego

Decyzja o zainstalowaniu systemu do zarządzania ściekami jest ważnym krokiem dla każdego właściciela domu, zwłaszcza gdy chodzi o ochronę środowiska i zrównoważony rozwój. Oto kilka porad, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru i zapewnią efektywne użytkowanie szamba ekologicznego.

 

Rozważ lokalne przepisy i wymagania

Przed podjęciem decyzji o instalacji, ważne jest, aby zapoznać się z lokalnymi przepisami i wymaganiami dotyczącymi systemów oczyszczania ścieków. Niektóre obszary mogą mieć szczegółowe wymogi dotyczące typu i rozmiaru systemu, który można zainstalować.

 

Ocen potrzeby domostwa

Analiza średniego zużycia wody w gospodarstwie domowym jest kluczowa dla wyboru odpowiedniej wielkości systemu. Odpowiedni dobór pojemności zbiornika jest niezbędny, aby uniknąć częstego opróżniania i zapewnić skuteczne oczyszczanie ścieków.

 

Zrozumienie technologii

Szamba ekologicznego to zaawansowane systemy, które mogą wykorzystywać różne technologie oczyszczania, w tym procesy biologiczne i mechaniczne. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa wybrany system, aby móc ocenić jego efektywność i dopasować do potrzeb Twojego gospodarstwa.

 

Regularna konserwacja

Nawet najbardziej zaawansowane systemy wymagają regularnej konserwacji, aby działały efektywnie. Znajomość i przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących konserwacji i opróżniania jest kluczowa dla długiej żywotności systemu.

 

Zasięganie porad specjalistów

Konsultacja z ekspertami w dziedzinie systemów oczyszczania ścieków może być nieoceniona. Profesjonaliści mogą pomóc w ocenie Twoich potrzeb, doradzić najlepsze rozwiązania i zapewnić wsparcie techniczne.

 

Odpowiedzialność środowiskowa

Wybierając system, warto zastanowić się nad jego wpływem na środowisko. Wybór rozwiązania przyjaznego dla środowiska nie tylko przyczynia się do ochrony naszej planety, ale często wiąże się również z długoterminowymi oszczędnościami.

 

Podjęcie decyzji o instalacji szamba ekologicznego to krok ku zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami naturalnymi i ochronie środowiska. Pamiętając o powyższych radach, możesz wybrać system, który będzie służył Twojemu domowi przez wiele lat, przy minimalnym wpływie na otaczającą naturę.

 

Galeria zdjęć

scrol down

Scrol Down

Aktualności

Nasza oferta

Formularz kontaktowy

Jesteś zainteresowany naszą ofertą

 

Siedziba:
05 806 Komorów
ul. Turkusowa 5
e-mail: ekoroto@ekoroto.pl
tel.: +48 530 695 435
e-mail: biuro@ekoroto.pl
tel.: +48 791 430 554

 

 

 

Magazyn:
96 300 Żyrardów
ul. Przemysłowa 8
Tel. +48 533 308 243
E-mail: magazyn@ekoroto.pl

 

Dział Handlowy:
Oczyszczalnie i zbiorniki
Edyta Czepłowska
Tel. +48 791 430 554
E-mail: edyta@ekoroto.pl

 

Separatory i przepompownie:
Agnieszka Wojciechowska
Tel. +48 530 695 435
E-mail: agnieszka@ekoroto.pl

 

Montaż i doradztwo techniczne:
Krzysztof Czepłowski
Tel. +48 795 636 430
E-mail: krzysztof@ekoroto.pl

Może Pani/Pan wycofać każdą z powyższych zgód w każdym momencie poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres ekoroto@ekoroto.pl Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania przed wycofaniem zgody.